حفاظ

از انواع حفاظ دیوار چه می‌دانید؟

شاید تاریخچه استفاده از حفاظ دیوار به زمانی بازگردد که انسان‌ها برای مشخص کردن حریم خانه و محیط امن خود، به دور منزل مسکونی‌شان حصار کشیدند، یا زمانی که ارتفاع دیوارهای کوتاه اطراف خانه خود را به کمک حفاظ‌های نرده‌ای شکل بلندتر کردند. این تاریخچه به هر زمان و عاملی که برسد، یک نکته درمورد آن غیرقابل انکار است، اینکه استفاده از انواع حفاظ دیوار به‌منظور بالابردن امنیت و پیشگیری از مزاحمت‌ها و سرقت‌های احتمالی رایج شد.

 

فواید ایجاد تنوع در حفاظ دیوار

پیشرفت علم و تکنولوژی و پیشرفت‌های صنعتی در تمامی اجزای ریز و درشت زندگی انسان رد و نشانی از خود به‌جا گذاشته است. این پیشرفت همواره در راستای تامین آرامش، رفاه و امنیت بیشتر بشر بوده و هیچ‌گاه نیز متوقف نشده است. محفاظت از خانه‌ها و ساختمان‌ها نیز برهمین اساس هرروز بیش از پیش پیشرفت می‌کند و در بخش‌های مختلف این حوزه، شاهد نوآوری‌هایی جالب و جذابی هستیم.

حفاظ دیوار نیز یکی از این بخش‌ها است که طی سال‌های رواج استفاده از آن، همواره تغییرات مثبتی داشته است. این تغییرات که منجر به تنوع بالایی در حفاظ دیوار شده، هم از منظر زیبایی شناسی موثر بوده و هم در حفظ بیشتر امنیت نقش داشته‌اند. به‌کار بردن ابتکار در تولید انواع حفاظ دیوار، باعث شده است تا ظاهر یکنواخت کوچه‌ها و خیابان‌های شهر نیز تغییر کند و المانی جذاب به نمای شهر افزوده شود.

 

آشنایی با انواع حفاظ دیوار

آشنایی با انواع حفاظ دیوار

انواع حفاظ دیوار براساس جنس

انواع حفاظ دیوار را براساس فاکتورهای مختلفی تقسیم‌ بندی می‌کنند. جنس حفاظ و شکل آن از اصلی‌ترین معیارهای تقسیم بندی آن‌ها محسوب می‌شوند. درمورد جنس حفاظ دیوار باید گفت، امروزه آن را با انواع فلزات محکم و مقاوم می‌سازند. شاید درگذشته شاهد ساخت حفاظ‌هایی از جنس چوب، پنبه کوهی (ایرانیت) یا فایبرگلاس بودیم اما به‌دلیل امنیت پایین و کارایی نامناسب آن‌ها، امروز یگر شاهد چنین حفاظ‌هایی نیستیم. البته باید آسیب‌پذیری و دوام پایین این نوع حفاظ‌ها در برابر شرایط مختلف اقلیمی (سرما، گرما، آفتاب، باران) را نیز به دلایل منسوخ شدن‌شان اضافه کرد. ضمن اینکه این حفاظ‌ها، از نظر زیبایی نیز شرایط خوبی نداشتند.

به‌همین دلیل اکنون انواع حفاظ دیوار را تنها با فلزات گوناگون می‌سازند. در بین فلزات نیز، آهن و آلیاژ‌های آهن مانند فولاد بیشترین کاربرد را در ساخت حفاظ دیوار دارند. می‌توان به موارد نادری از حفاظ استیلی نیز اشاره کرد. اما از استیل بیشتر برای ساخت نرده‌ها و حفاظ‌های بانکی استفاده می‌شود.

 

دلایل ایجاد تنوع در حفاظ دیوار

مهمترین تقسیم‌بندی انواع حفاظ دیوار را باید دسته‌بندی از روی شکل ظاهری آن‌ها دانست. با کمی دقت در خیابان‌های شهر و محل سکونت خود، احتمالا متوجه خواهید شد که روی دیوارهای ساختمان‌ها و آپارتمان‌های معمولا نوساز، حفاظ‌هایی را به اشکال مختلفی می‌بینید. این درحالی است که تا چند سال پیش، اغلب حفاظ‌ها تنها به‌شکل نرده‌هایی ساده بودند و شاید تنها تنوع آن‌ها رنگ‌شان و تراکم‌شان بود.

همانطور که گفته شد، امنیت ناکافی و ظاهر یکنواخت و خسته کننده این حفاظ‌ها باعث شد تا سازندگان و طراحان حفاظ دیوارها،‌اقدام به عرضه این ابزار امنیتی با اشکالی متفاوت و جدید کنند. درنظر بگیرید که در گذشته، اغلب دیوار خانه‌ها، با حفاظ‌هایی شبیه به حفاظ زندان پوشیده شده بود. اما امروز با الهام گرفتن از طبیعت در ساخت و طراحی حفاظ دیوار، تصاویر جالبتری را شاهدیم.

 

انواع حفاظ دیوار از نظر طراحی

 

انواع حفاظ دیوار از نظر طراحی

انواع حفاظ دیوار از نظر طراحی

 

انواع حفاظ دیوار براساس شکل ظاهری به اقسام زیر تقسیم می‌شوند. باید اضافه کرد این مدل‌ها را تنها با فلز آهن و آلیاژ‌های مقاوم آن می‌سازند.

 • حفاظ نرده‌ای : کاملا ساده است و معمولی‌ترین فرم حفاظ محسوب می‌شود.
 • حفاظ فرفورژه: نزدیک‌ترین فرم به حفاظ نرده‌ای محسوب می‌شود. در این نوع تنها اشکالی دایره‌ای روی نرده‌های قدیمی اضافه شده است.
 • حفاظ نیزه‌ای: این نوع نیز شبیه به حفاظ نرده‌ای است ولی در انتها فرمی شبیه نیزه دارد. حفاظ نیزه‌ای خود به سه فرم، مستقیم، دو طرفه و یک‌طرفه دیده می‌شود.
 • حفاظ شاخ گوزنی: کاملا شبیه به شاخ‌های گوزن است و از میل‌گرد ساخته می‌شود.
 • حفاظ نیزار: ظاهری شبیه به نیزاری که باد در آن پیچیده باشد دارد.
 • حفاظ لیلیوم: در نگاه اول شبیه به بته‌های لیلیوم که کنار هم قرار گرفته‌اند است.
 • حفاظ آبشاری: نوعی از حفاظ سرنیزه‌ای است با این تفاوت که در آن سرنیزه‌ها به پایین خم شده‌اند.
 • حفاظ بوته‌ای: شبیه به بته‌های سبزه و شمشاد کنار هم است.
 • حفاظ لاله‌ای: مشابه حفاظ لیلیوم است اما گل‌های آن شبیه گل لاله‌اند.

همانطور که مشاهده می‌کنید، اغلب حفاظ‌های جدید و مدرن از طبیعت الهام گرفته شده‌اند و همین به زیبایی بیشتر آن‌ها کمک می‌کند. البته باید اضافه کرد که انواع حفاظ دیوار را برای رسیدن به کارایی بیشتر ممکن است با هم ترکیب کرد. برای مثال گاهی حفاظ نیزه‌ای و آبشاری را ترکیب کرده تا هم به ظاهر زیباتری برسیم و هم کارایی آن بیشتری شود.

 

تفاوت نرده با حفاظ دیوار

 

تفاوت نرده با حفاظ دیوار

تفاوت نرده با حفاظ دیوار

 

یک نکته مهم در مورد حفاظ دیوار، تفاوت آن با نرده است. البته که نرده نیز نوعی حفاظ محسوب می‌شود. اما نرده معمولا روی ارتفاعات پایین،‌ دیوارهای کوتاه یا روی زمین نصب می‌شود. در حالی که حفاظ بخشی است که روی دیوارهای بلند می‌بینیم. درواقع نرده، بخش اصلی محافظتی خانه‌ها یا مراکز و ساختمان‌های مختلف محسوب می‌شود. اما حفاظ تکمیل کننده دیوار در امر حفاظت است. آنچه این تفاوت را مهم می‌کند، تنوع این دو است. درواقع بسیاری از طرح‌هایی که در حفاظ دیوار قابل اجرا هستند را نمی‌توان روی نرده اجرا کرد. بنابراین لیست انواع نرده محافظ، متفاوت از انواع حفاظ دیوار خواهد بود.

 

سخن پایانی

درنهایت باید گفت، علاوه‌ بر شکل ظاهری حفاظ دیوار، برخی از ویژگی‌های این ابزار نیز قابل انتخابند. شما می‌توانید انواع حفاظ دیوار را با تراکم و ارتفاع مورد نظر خود سفارش دهید. البته بهترین انتخاب را چه از نظر شکل حفاظ دیوار و چه ارتفاع و تراکم آن می‌توانید با مشورت با سازنده خود داشته باشید. سازنده حفاظ دیوار شما می‌تواند باتوجه به موقعیت مکانی ملک‌تان و ارتفاع دیوار و شرایط ساختمان، بهترین حفاظ دیوار مناسب را به شما پیشنهاد دهد. برای مشورت و استعلام قیمت ها می توانید با کارشناسان ما در سامان حفاظ تماس بگیرید.

 

سوال های متداول

حداقل هزینه لازم برای نصب حفاظ دیوار چه میزان است؟

 • عوامل مختلفی برای تعیین قیمت نهایی حفاظ ها نقش دارند از جمله متریال مورد استفاده، نوع طرح و متراژ مد نظر. برای اطلاع از قیمت ها و دریافت مشاوره های لازم با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ایمن ترین حفاظ کدام است؟

 • تمامی حفاظ های تولید شده دارای ایمنی قابل قبولی هستند اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که در درجه اول از متریال درجه یک برای تولید آنها استفاده کرد و در درجه بعدی نصب آنها به درستی انجام شود و در هر محیط از حفاظ مناسب آن محیط استفاده شود.

چرا سامان حفاظ؟

 • سامان حفاظ تولید کننده انواع نرده و حفاظ دیواری از جمله حفاظ شاخ گوزنی – حفاظ بوته ای – حفاظ لیلیوم – حفاظ نخل مرداب – حفاظ سر خم نیزه ای و … می باشد. سالها فعالیت در این حوزه باعث شده تا مشتریان با اطمینان کامل بتوانند سفارش خود را به ما بسپارند. ما در سامان حفاظ از نیروهای مجرب و حرفه ای بهره مند هستیم که باعث افزایش کیفیت کار می شود. ضمن اینکه نصاب های ما با آگاهی و شناخت کامل به صورت حرفه ای حفاظ ها را نصب می کنند و این اطمینان مشتری را چند برابر می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *